Dzisiaj jest: 27 Luty 2017    |    IMIENINY MAJĄ: Anastazja, Wiktor, Gabriel

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: redakcja@roland-gazeta.pl

Odwiedza nas 524 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI, KOS, KOSIAREK…

Prowadzimy serwis elektronarzędzi i narzędzi spalinowych oraz sprzedaż sprzętów używanych.{jcomments... Czytaj więcej

NOCNE I ŚWIĄTECZNE DYŻURY…

Jeśli szukasz apteki, zastanawiasz się, gdzie możesz kupić potrzebne leki... Czytaj więcej

PRACA W FIRMIE GOTEC…

Firma GOTEC Polska Sp. z o.o. (www.gotec-group.com) – z siedzibą... Czytaj więcej

ZARZĄD SPÓŁKI ŚREDZKA WODA…

Zarząd Spółki Średzka Woda Sp. z o.o. w Środzie Śląskiej... Czytaj więcej

ROZDAJEMY NAGRODY! - ZAPRASZAMY…

Czytelnicy, którzy nadesłali nam swoje fotograficzne walentykowe wspomnienia, otrzymują od... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Mysliwy 0Wyobraźmy sobie świat bez myśliwych…. Hola! Hola! Ok. Dolny Śląsk bez myśliwych, jak mogłoby to wyglądać? Prawdopodobnie populacje zwierząt żyjących dziko (tak myślą nasi rodzimi Zieloni) zaczęłyby się rozmnażać swobodnie, a jedyną regulacją pogłowia byłyby naturalne upadki.

Ilość zwierząt, biorąc pod uwagę tabele przyrostu (o zgrozo myśliwskie), w przypadku saren i jeleni wzrastałaby co roku o ok. 2/3 pogłowia, w przypadku dzików 2- 3 krotnie. Widok swobodnie poruszających się po lesie wielkich chmar jeleni, rudli saren czy watach dzików należałby do zwyczajnych.

Myślę, że te nasze małe laski, wycinane przez innych wrogów ekologii, nie dałyby rady pomieścić całej tej populacji zwierzyny i po kilku latach zasiedliłyby one swobodnie pola nie bojąc się człowieka, bo przecież z jego strony nie groziłoby żadne niebezpieczeństwo.

Oczywiście cała ta populacja musi się wykarmić (jak człowiek) i raczej nie zadowoli się korą z drzew, więc wyjdzie na pola uprawne okolicznych rolników. Rolnik- dawniej, dzisiaj przedsiębiorca nie prowadzi gospodarki charytatywnie wręcz przeciwnie, chce zarobić więc zwróci się do skarbu państwa o nasze pieniądze jako rekompensatę poniesionych strat (podwójna szkoda nie mamy zboża, a i pieniędzy mniej w budżecie) cóż dotychczas płacili Ci wredni myśliwi.

Zapomniałbym o boiskach, zbuchtowanych skwerkach przykościelnych, czy coraz częstszych gościach z lasu w śmietnikach na osiedlach przyleśnych. Przyroda jednak nie zna takiego pojęcia jak niekontrolowany wzrost populacji zwykle raz, dwa wymyśla sposób na regulację ilości.

Nie chodzi mi tu o wypadki komunikacyjne, a tych na pewno będzie więcej (ucieszą się ubezpieczyciele my mniej, bo składki wzrosną a i auta trzeba będzie naprawiać może i chować zmarłych) ale choroby, które zaczną nękać biedne zwierzaki.

Tego typu obserwacje są nam znane szczególnie, gdy nadmiernie rozrośnie się populacja lisa, przychodzi pomorek- ciach i jest już dobrze. Truchła lisa leżą zwykle pod ziemią, więc nie rażą naszych zmysłów estetycznych. Martwe jelenie, dziki, sarny będą rozkładać się na polach widok, zapach i inne efekty nie do zapomnienia.

Może to będzie ASF (gospodarka kraju ucierpi), albo inna choroba tak czy siak ja bym się zaczął modlić tak obiektywnie o wilki, może one wtedy zajmą się pogłowiem dzikiej zwierzyny. Wrócą stare bajki o wilkach, spacery po lesie się skończą bo - albo smród gnijącego mięsa - albo wilki. Proponowałbym się jednak zastanowić nad rolą myśliwego w naszym świecie, gdzie wybito wilki i żaden Polak dziś żyjący nie jest za to winny.

Myśliwi cieszą się bardzo zróżnicowaną opinią, wystarczy spojrzeć na widokówkę poniżej wysłaną stąd ze Środy Śląskiej 100 lat temu gdzie widać ewidentnie, że te dwa trutnie uciekły od domowych obowiązków raczej nie po to żeby polować.                                  

   Pozdrawia Dziad Borowy
szczególnie Kolegów z Koła Łowieckiego ,,DANIEL”

Mysliwy

Komentarze  

0 # Tomek 2017-02-14 06:26
Mam propozycje. Przestanmy polowac. Przestanmy oplacac odszkodowania. Niech gospodadka łowiecka zajmie sie taki PAN ADAM z Miasta. Niech wylozy piniadz na rzeczona. Osobisie nie widze problemu. Na spacery do lasu zamiast kniei bede bral rewolwer na klusoli i wilki.
Pan Adam zaplaci rolnikom, z czasem Lasom Panstwowym, pozniej ubezpieczycielom komunikacyjnym i poszkoxowanhm w wypadkach, pozniej pokryje koszty usuniecia zwierzyny grubej z miast. Na koniec przyjdzie pandemka jak asf i wytlucze wsio i przelezie na ludzi i zgryzie Pana Adama.
Ja oczywiscie wczesniej wyjade do kraju, gdzie Ziemia jest dla ludzi a nie dla "siersciuchow".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Darek 2017-01-01 19:24
Ja humanitaryzm w uśmiercaniu pojmuje przez jak najszybsze i najmniej bolesne odebranie życia. Łowiectwo jest najbardziej humanitarne ponieważ amunicja myśliwska jest tak skonstruowana że kiedy napotka na przeszkodę zaczyna grzybkowac to oznacza że w momencie uderzenia kuli w tuszę zwierzaka kula sie rozrywa przez co jej siła rażenia jest na tyle ogromna że żaden układ nerwowy nie wytrzyma takiego wstrząsu, w takiej sytuacji zwierze po strzale nie odczuwa bólu bo układ nerwowy jest już wyłączony, to samo tyczy sie amunicji śrutowej. Czy tez jak Pan złowi rybę i chce ja zjeść to musi jej pan gardło podciąć, oskrobać itd. A świniaka w rzeźni to najpierw sie ogłusza potem spuszcza mu krew a następnie odparza we wrzątku, krowę w rzeźni sie poraża prądem potem spuszcza sie krew nie wiem co jest bardziej humanitarne. Chodzi mi jedynie o to ze gospodarka rożnego rodzaju musi byc prowadzona i nie lubię jak osoby które sie na tym nie znają potrafią jedynie obrażać itp.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # Gajowy 2016-12-29 09:24
Dobrze że są myśliwy, przecież musi być jakaś redukcja zwierzyny, wiem, to my weszliśmy na ich teren, no ale mocniejszy wygrywa. Uwielbiam gulasz z sarniny z kiszoną kapustą, ach jakie to dobre, tylko cholera nie mam nikogo w rodzinie który był by myśliwym, no ewentualnie kłusownikiem :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # Darek 2016-12-28 20:45
Panie Adamie ja poluje 50 lat i wiem jak z upływem czasu zmieniała sie tak zwana misja, wywodzę sie z rodziny ktora od zawsze prowadziła rożnego rodzaju działalność na wsi głownie rolniczą, prowadzenie rożnego rodzaju gospodarki, czy to łowieckiej czy rolniczej, czy leśnej nie jest mi obca. Nie rozumiem dlaczego Pan próbuje mi wmówić ze jestem morderca. Czy Pan uważa że rybak jest mordercą, czy też leśnik jest mordercą, czy też rolnik który kurę na rosół zabija też jest. Ja Panu nie ubliżam że Pan ma portfel ze skóry czy też buty, a na obiad zjadł pan kurczaka, czy Pan wie że myślistwo jest najbardziej humanitarnym sposobem odbierania życia. proponuje zagłębić sie w temacie i nie pisać bzdór, bo to co Pan robi mi sie nie podoba, bo Pan mnie obraża a ja mam spokojne sumienie po mimo że jestem myśliwym. Bardzo Pana pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-3 # adam 2016-12-30 22:14
jeszcze raz pisze
Pan ma swoje argumenty
ja mam swoje
chyba się do nich nie przekonamy
pozdrawiam wszystkiego najlepszego w nowym roku
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # bob 2016-12-30 22:20
Panie Adamie czy jest Pan wegetarianinem i to ortodoksyjnym czy nie wziął Pan kawałka mięsa do ust bo jeżeli nie jest Pan obłudny myśląc że Pan w obecnym świecie ma prawo kogokolwiek pouczać. Nie można być trochę w ciąży.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-4 # adam 2016-12-30 21:05
proszę mi powiedzieć jak Pan zabija
na czym polega ten humanitaryzm
proszę o informację
pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # Darek 2016-12-27 17:20
Właśnie dla tego ja nie wpłacam pieniedzdzy dla takich organizacji i im nie wierzę, bo wiem że to ściema i są tam ludzie którzy doszukują sie ortografii żeby załałszować prawdę którzy szukają sensacji.
Ja tylko chciałem zwrócić uwagę na to, że wyłudzacie pieniądze od ludzi i tak naprawdę to mnie boli.
A za ortografie przepraszam spieszyłem się.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-7 # adam 2016-12-27 19:25
nikt Panu nie karze płacić pieniędzy
naciągacze są wszędzie i to nie tylko w fundacjach pseudoekologów
chodzi tu o aspekt etyczny
o zabijanie w imię wymyślonej dla siebie ,,misji"
pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # bob 2016-12-27 20:53
tak zgadza się jest to misja dodam którą popiera państwo także nasze od ponad 100 lat misja zaufania społecznego gdzie mądrzy wykształceni myśliwi zajmują się regulacją zwierzyny a społeczeństwo ufa że dzięki ich pracy zwierzęta łowne dziko-żyjące nie tylko nie wyginą ale wręcz przeciwnie ich populacja będzie się wzmacniała o to tu chodzi a nie o zwierzęce instynkty Adam to samo dotyczy wędkarzy, rybaków a Twoje argumenty są płytkie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+11 # Darek 2016-12-26 16:26
Ja tego nie rozumiem, bo każda organizacja która zajmuje sie walką z myślistwem na pierwszej stronie podaje nr. Kąta, potem wstawa obrzydliwe zdjęcia i liczy ze ludzie sa na tyle tępi żeby ich wspomagać. To przecież jasne ze oni robią to tylko dla pieniędzy. To są ludzie bezwzględnie i zaślepieni kasą, nie obchodzi ich los nikogo. A tym co ich wspierają to gratuluję, że dają się manipulować przez mafie psędo ekologów
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-7 # adam 2016-12-27 00:44
konta poprawnie się pisze
nie musisz nic płacić
pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+17 # Janusz 2016-12-25 10:37
Adam jesteś osobą która nie wie o czym pisze, tylko wypowiada się w kwesti której nie rozumie. Na pewno mieszkasz w mieście w bloku i w lesie jesteś raz w roku. To nic bo nie każdy musi byc na tyle wykształcony żeby zrozumieć niektóre procesy i nie każdy musi byc na tyle kulturalny zeby nie obrażać innych. Po prostu burak jesteś, ale to raczej kwestia wychowania. Pozdrawiam i mądrości życzę
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-24 # adam 2016-12-23 13:22
nie ma to jak wytłumaczyć chęć zabijania
chorzy umysłowo ludzie muszą sobie postrzelać
nie ma wojny to chociaż do zwierząt
nie żeby zabić szybko i bezboleśnie ale żeby zadać jak najwięcej bólu nie mówiąc o innych okropnych rzeczach
z lunetami i sztucerami bo to 21 wiek

elita!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+17 # bob 2016-12-23 13:49
Nic nie wiesz o Łowiectwie podajesz same stereotypy utrwalane bezsensownie i nie chcesz nawet zagłębić się w sprawę :oops:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+21 # echo lasu 2016-12-22 18:54
ja popieram - myśliwi są potrzebni, tylko należy się im więcej zrozumienia, drwal też wycina drzewa, bo tak trzeba....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-26 # adam 2016-12-23 15:36
jeżeli ktoś nie rozróżnia drzewa od istoty czującej to o czym tu rozmawiać
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-16 # haha 2016-12-22 18:26
Tekst jest tendencyjny :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+19 # ktosia 2016-12-22 15:25
a ty co jadłeś? :-) a tak poważnie to temat dobry do przemyśleń, bo jak wiemy myśliwi ostatnio nie cieszą się zrozumieniem...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-20 # synborowy 2016-12-22 14:38
Dziadu Borowy- nie te grzyby w lesie zbierasz, odlatujesz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Don Vasyl
  STOWARZYSZENIE EKOLOGICZNA WIEŚ powinna się nim zająć.... zorganizują pikiete i zablokuje główna ...

  Czytaj więcej...

   
 • Don Vasyl
  We wroblowicach nie mają działek do opchniecia :lol: :lol: :lol: :lol:

  Czytaj więcej...

   
 • Don Vasyl
  Jak się nie pracuje tylko siedzi na emeryturce bądź po prostu nie ma własnych problemów i obowiązków ...

  Czytaj więcej...

   
 • ważne sprawy
  Dlaczego nie piszecie o wniosku o odwołanie starosty za szpital? grupa radnych chce jego odwołania, bo ...

  Czytaj więcej...

   
 • Don Vasyl
  Rowów później nie sprzedadzą :lol: a działki owszem o ile nie dojdzie do realizacji inwestycji :lol:

  Czytaj więcej...

   
 • Don Vasyl
  Czytam to wszystko i obserwuje z boku i tak się zastanawiam czy tak ciężko zauważyć że te wszystkie pakiety ...

  Czytaj więcej...

   
 • Don Vasyl
  Brawo brawo brawo. Wkoncu głos rozsądku.

  Czytaj więcej...

   
 • Kacper
  Swoją drogą, to sytuacja PKS jest fatalna, nikt o niczym nie wie, autobusy jezdza jak chcą... Na ...

  Czytaj więcej...

   
 • toja
  w temacie średzkiej policji, pozdrawiam policjantów, którzy notorycznie parkują na skrzyżowaniu obok ...

  Czytaj więcej...

   
 • Mietek
  Ty Kosior piszesz o animowosci to dlaczego nie przedstawiles sie namtu wszystkim wlasnie. Nasz policjant ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box