Dzisiaj jest: 27 Luty 2017    |    IMIENINY MAJĄ: Anastazja, Wiktor, Gabriel

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: redakcja@roland-gazeta.pl

Odwiedza nas 605 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI, KOS, KOSIAREK…

Prowadzimy serwis elektronarzędzi i narzędzi spalinowych oraz sprzedaż sprzętów używanych.{jcomments... Czytaj więcej

NOCNE I ŚWIĄTECZNE DYŻURY…

Jeśli szukasz apteki, zastanawiasz się, gdzie możesz kupić potrzebne leki... Czytaj więcej

PRACA W FIRMIE GOTEC…

Firma GOTEC Polska Sp. z o.o. (www.gotec-group.com) – z siedzibą... Czytaj więcej

ZARZĄD SPÓŁKI ŚREDZKA WODA…

Zarząd Spółki Średzka Woda Sp. z o.o. w Środzie Śląskiej... Czytaj więcej

ROZDAJEMY NAGRODY! - ZAPRASZAMY…

Czytelnicy, którzy nadesłali nam swoje fotograficzne walentykowe wspomnienia, otrzymują od... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

klim 0Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej, mieszkaniec naszego miasta, były burmistrz, Lucjan Klim odczytał oświadczenie. Poprosił nas o jego publikację co niniejszym czynimy.

 

 

Czy w Środzie Śląskiej powinien powstać zakład typu Aircraft Engine Overhaul Services?

Od roku 2002 nie uczestniczę w żadnych wydarzeniach mających miejsce w naszej gminie.

Nie oznacza to jednak, że nie posiadam wiedzy o bieżącej sytuacji i problemach, jakie się tu pojawiają.

Dlatego też wobec manipulacji, nieprawdy i fałszywych stwierdzeń nie mogę być obojętny i dalej stać z boku.

Zapytano mnie w dniu 8-go listopada, czy nie mógłbym przyjść 10-ego listopada na protest przeciwko realizacji w strefie inwestycji, o której niewiele wiadomo, a która jest rzekomo bardzo szkodliwa dla otoczenia i mieszkańców.

Odpowiedziałem, że w sytuacji, gdy nikt z protestujących nie dysponuje konkretną wiedzą, a jedynie informacjami zawartymi w ulotce MROK, najpierw zorientuję się co do szczegółów inwestycji budzącej tyle emocji i wtedy dopiero odpowiem, czy wezmę udział w proteście, czy jest on przede wszystkim zasadny zasadny.

Elementem przesądzającym o zainteresowaniu się przeze mnie tą sprawą był artykuł w Ekspresie Średzkim relacjonujący spotkanie, jakie miało miejsce w dniu 3-11-2016 w Juszczynie, a które było szeroko komentowane przez naszych mieszkańców;   szczególnie interesowały wypowiedzi obecnych tam przedstawicieli władz naszej gminy i powiatu – między innymi o braku wiedzy lub obowiązku milczenia, do czego zobowiązuje klauzula poufności podpisana przez Burmistrza i co gorsze - sugerowanie jakichś tajnych machinacji.

Jest to ogromne niezrozumienie swojej roli przez naszych włodarzy, bowiem wszystkie informacje na temat spornej inwestycji podane przeze mnie poniżej są publicznie dostępne, a wyjaśniają one w sposób zasadniczy charakter mającego powstać w strefie zakładu.

Po wpisaniu do przeglądarki hasła General Electric and Lufthansa pojawiają się informacje;

- o podpisaniu w dniu   15-06-2015 w Paryżu na targach lotniczych MOU ( Memorandum of Understanding) pomiędzy GE Aviation i Lufthansa Technic o powołaniu spółki joint venture w celu realizacji usług MRO - (Maintenance, Repair and Operations ) silników typu GEnx-2B i GE9x dla samolotów Boeing 747-8 i Boeing 777X . Są to obecnie najnowocześniejsze silniki lotnicze, w których poziom hałasu obniżono o ok. 30%, zużycie paliwa o 20%, emisja NOx jest na poziomie 55% niższa niż dopuszcza norma.

- o pozytywnej dla w/w stron decyzji DKK-48/18 z dnia 30.03.2016 Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta z Warszawy na świadczenie usługi MRO silników lotniczych

- o powołaniu podmiotu gospodarczego o nazwie XEON sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, gdzie udziałowcami są GE Polska i Lufthansa Technic.

Idąc tym tropem bez problemu można zapoznać się z lokalizacją istniejących podmiotów, które realizują usługi MRO dla różnych linii lotniczych w krajach europejskich.

GE posiada na w Europie takie centra w:

- w Szkocji, w miejscowości Prestwick niedaleko Glasgow -GE Caledonian Ltd,

w Walii w miejscowości Cardiff – GE Aircraft Engine Services Ltd

Korzystając z mapy Googla- Earth można sobie dokładnie pooglądać całe takie centrum, jego otoczenie i sąsiedztwo.

W Arnstadt znajduje się firma N3 Engine Overhaul Services, która realizuje MRO silników RR typu Trend do samolotów Airbus, w tym największego samolotu A380 , która sąsiaduje z zakładem produkcyjnym wyrobów mięsnych Sauel Schinken gmbH.

Tylko z pobieżnych informacji i danych wynika, że autorzy ( dlaczego anonimowi ?) ulotek, listów do radnych i organizatorzy protestu manipulują danymi, przedstawiają nieprawdziwe i nieistniejące zagrożenia i sugerują istnienie nieokreślonych ryzyk. Po co ?!

Lokalizacje.

Centra te nie znajdują się na poligonach wojskowych ani na pustkowiach, jak twierdzą autorzy ulotek i pism, tylko w pobliżu miast i osiedli mieszkaniowych w odległości ok 600m, a w Cardiff to nawet bliżej, bo 440 m od dużego osiedla mieszkaniowego.

Polecam osobistą weryfikację. Warto też dokonać oceny tych zakładów i zdobyć więcej wiedzy logując się na ich bezpośrednie strony.

Hałas.

Testowanie silników nie trwa 24h na dobę, a jedynie ok. 120 minut, w tym pod pełnym obciążeniem ok. 10 minut, w czasie którego realizowane są procedury startu, lądowania, czy też natychmiastowego odejścia w czasie procedury lądowania. Testowanie odbywa się w specjalnym obiekcie, który na zdjęciach satelitarnych ma widoczne dwie wieże w kształcie prostopadłościanów. Wieże te to: niższa - czerpnia powietrza, wyższa - do wylotu spalin. I to dobrze, że jest tak wysoka - 32m, bo to oznacza duże rozproszenie powstałych spalin. Hałas w otoczeniu centrów nie będzie wynosił 140dB - jak straszą oponenci - bo to jest poziom hałasu startującego samolotu, a zakład ten to nie lotnisko.

Hałas powstaje przy nagłym rozprężeniu strugi sprężonego powietrza, a w tych przypadkach spaliny muszą przebyć drogę od silnika przez kanały do widocznej wieży, gdzie następuje dodatkowe wyciszenie. Serwisowane silniki to najnowsze osiągniecie techniki lotniczej, gdzie zużycie paliwa jest o ok. 15% mniejsze , mniejsza jest o 15% emisja co2, a hałas zredukowano o 30% w stosunku do poprzednich wersji. Zwracam uwagę, że pomiar głośności odbywa się w oparciu o skalę logarytmiczną.

Wysokooktanowe paliwa.

Dlaczego autorzy straszą wybuchami zbiorników na terenie inwestycji jak i cystern transportowych - nie potrafię zrozumieć. Bo bardziej narażone na ryzyko pożaru i eksplozji są zwykłe stacje benzynowe, na których znajdują się etyliny – paliwa łatwopalne poprzez posiadanie niskich temperatur parowania, niż obiekty magazynujące paliwo do silników odrzutowych, którym jest nafta odpowiednio wyprodukowana- polecam link paliwa lotnicze.

Wysokooktanowe paliwa lotnicze stosuje się do lotniczych silników tłokowych i one są bardziej łatwopalne. W tym przypadku nie mają zastosowania.

Transport wielkogabarytowy.

Według danych technicznych zamieszczonych na stronach GE Aviation średnice silników , jakie będą naprawiane w tym zakładzie to ok. 134” tj. ok. 3,2 m, ciężaru ponad 5 ton i nie są to 6 metrowe kolosy. Funkcjonowanie tego zakłady nie wygeneruje ponadnormatywnego ruchu samochodów dostawczych, bo jeżeli ma to być 400 silników rocznie to średnio wychodzi 1.2 samochodu dziennie. Jednocześnie autorzy ulotek celowo pominęli fakt, że jeżeli byłyby transporty wielkogabarytowe, to zgodnie z prawem mogą się odbywać tylko w godzinach od 22.00 do 6.00 rano, więc o przeciążeniu DK94 mowy być nie może.

Praca 24godzinę na dobę.

Nie sądzę, aby tego typu wyjątkowo odpowiedzialne i skomplikowane prace były prowadzone na trzeciej nocnej zmianie, tj od 22.00 do 6.00 w porze naturalnej potrzeby snu każdego człowieka. To byłoby niepotrzebna ryzyko dla procesu MRO.

Ogromne ilości wody.

Nie określono żadnej ilości zużycia wody w litrach, metrach sześciennych ani nie określono czasu - czy to ma być zużycie godzinowe, dzienne, miesięczne. Typowy przykład manipulacji ze strony oponentów. Jeżeli firma pobiera dużo wody to może jednorazowo, a w pozostałym okresie woda pracuje w obiegu zamkniętym ?

Przypuszczalnie woda jest stosowana do systemu schładzania spalin w czasie testów silnika lub też do innych procesów technologicznych, np do mycia zespołów. To jest moje przypuszczenie i wymaga to dokładnego wyjaśnienia w oparciu o fakty. Jestem za to pewien, że ścieki powstałe w procesach nie trafią do gleby czy też do okolicznego cieku wodnego, a do oczyszczalni.

Rokita.

Przy tym argumencie na NIE przeciwko inwestycji nie wiem, co powiedzieć. Równie dobrze mogliby straszyć nas Czarnobylem odległym o tysiące kilometrów.

Być może w opisie otoczenia inwestycji wspomniano o położonych o ok. 15 km w linii prostej zakładach Rokita – ale dzisiejsza Rokita to nie to samo, co w latach 70 i 80 tamtego wieku.

Hale w których produkowano chlor z roztworu solanki w procesie eletrolizy już nie istnieją, a zakład produkuje inne związki i komponenty.

Wiem coś o tym, bo przez cztery lata chodziłem do LO w Brzegu Dolnym i do dziś pamiętam te specyficzne zapachy w powietrzu w Brzegu , a także specyficzny zapach rzeki Odry zatrutej do granic możliwości.

Ataki terrorystyczne.

Trzeba bardzo dużo złej woli i braku jakiejkolwiek dozy obiektywizmu, aby używać publicznie i w rozmowach prywatnych takiego argumentu.

Chemikalia.

Jak w każdym procesie technologicznym prowadząc działalność produkcyjną, serwisową, naprawczą stosuje się różnego rodzaje związków chemicznych i nie jest to jakieś novum.

Wszędzie tam, gdzie takie związki są stosowane, obowiązują procedury, zabezpieczenia techniczne i proceduralne, aby nie doszło do niewłaściwego ich zastosowania i poza wyznaczonymi strefami.

Przecież dzisiejsza technologia upraw roślinnych też wymaga stosowania całej gamy środków chemicznych.

Podnoszone w ulotkach i powielane w wypowiedziach argumenty nie odpowiadają prawdzie, nie znajdują potwierdzenia w faktach i mają na celu wywołanie uczucia strachu, niepewności i niepokoju. Są po prostu manipulacją.

Oczekuję na ekspertyzy, które muszą zostać wykonane bo tak stanowi prawo dotyczące procesu inwestycyjnego w Polsce. I moim zdaniem nie potwierdzą one wniosków, do jakich doszli autorzy protestu. Ale poczekajmy na nie.

Jeżeli szanujemy nasze Państwo, to powinniśmy uszanować ustalenia instytucji państwowych lub przez prawo powołanych do oceny takich procesów.

Kwestionowanie takich ustaleń jest po prostu anarchią.

Wcześniej, choć nie tak dawno też nie podobała się inwestycja Jaguara, czy ostatnio fabryka silników Mercedesa . Bo można werbalnie deklarować wolę rozwoju Gminy poprzez nowe inwestycje i jednocześnie, będąc osobą decyzyjną, sabotować proces rozmów z inwestorami.

Czy tego chcemy, czy też nie, świat, gospodarka będą się dalej rozwijać i dobrze w tym wyścigu brać udział, a nie stać z boku i zostać zaściankiem we współczesnym świecie. Zazdroszczą nam w Wołowie, Górze, Trzebnicy, Miliczu Oleśnicy, że posiadamy Strefę i że mamy inwestorów. W Jaworze już nie zazdroszczą, bo w bardzo krótkim czasie stworzono warunki dla Inwestorów, jakie my mamy od lat. Polkowice mają KGHM, ale też stworzyli parki przemysłowe i pozyskują dalszych inwestorów W naszym sąsiedztwie jest jeszcze Żarów z olbrzymim parkiem przemysłowym i Świdnica. A nasz sąsiad Miękinia? Już przegoniła nas pod względem całkowitych dochodów. Pozostaje nam zasiany niepokój i obawy wywołane całym tym zamieszaniem. I obawy kolejnych inwestorów, czy warto zadawać się ze Środą Śląską.

Co dalej?

Propozycje

1. Rozumiejąc obawy mieszkańców, proponuję, aby mówiąc o zanieczyszczeniu nie posługiwać się wiedzą potoczną i indywidualnymi odczuciami tylko doprowadzić do powstania Stacji Pomiarowo-Monitorującej z lokalizacją w strefie i do prezentacji wyników pomiaru na banerze zlokalizowanym na budynku starostwa.

Dzisiaj bieżące pomiary i monitorowanie stanu powietrza, poziomu natężenia hałasu, pomiary zanieczyszczenia wód i transmisja danych to żaden problem techniczny. To tylko problem finansowy.

Uzyskamy wiedzę, która wyjaśni nam wszystkie obawy, ale dostarczy też danych do podjęcia kroków zaradczych, jeżeli wystąpią przekroczenia.

Najbliższe nam stacje znajdują się w Legnicy, Świdnicy i Wrocławiu. Dla nas to za daleko.

2. Przeznaczyć do dyspozycji Rad Sołeckich z obszarów objętych procesem inwestycyjnym w ramach budżetu Gminy środki finansowe na ich działalność związaną ściśle z rozwojem nowych obszarów inwestycyjnych. Mogłyby to być np. stypendia fundowane przez Radę dla zdolnej młodzieży z terenu sołectw, finansowanie działań proekologicznych, czy też kulturalnych, sportowych, edukacyjnych.

3. Doprowadzić w porozumieniu z właścicielem Strefy do stworzenia pasów zieleni np. żywopłoty z tarniny i zagospodarowania terenu od wewnętrznej drogi w Strefie do DK94 oraz stworzenie różnego rodzaju enklaw zieleni dla ptactwa i drobnej zwierzyny polnej na terenie strefy.

Dzisiaj DOL Środa Śląska to już historia i wojsko nie powinno oponować.

4. Nawiązać przez władze Gminy i Powiatu współpracy z Politechniką Wrocławską w zakresie przygotowywania przyszłej kadry dla tego Centrum.

Realizacje tego typu inwestycji to wyjątkowa szansa rozwojowa dla obecnie młodych i przyszłych pokoleń naszych mieszkańców, to realizacja innowacji, o której tak dziś głośno. Bo chcą zainwestować u nas czołowy światowy koncern i jeden z największych przewoźników lotniczych w zakresie najnowszych technologii

Ja jestem za inwestycją, ale też i za skutecznym działaniem, które ograniczy lub zminimalizuje wszelkie ryzyka rozwoju cywilizacyjnego.

I nie dajmy sobą manipulować.

Dzisiaj w dobie internetu dostęp i uzyskanie odpowiednich informacji nie stanowi problemu.

Dziękuję za uwagę.

Lucjan Kazimierz Klim
Mieszkaniec Gminy od 1980
Burmistrz w latach 1990 -1995, Dolnoślązak od urodzenia

klim1

Fot. Wiktor Kalita

Od redakcji. Wypowiedzi innych uczestników sesji można wysłuchać w poniższym materiale filmowym:

Komentarze  

+1 # Misiunio 2017-02-25 01:25
Bardzo dobra wypowiedz Pana Klima, inteligentna, rzeczowa. Reszta tych bzdur na forum tylko bawi :) jak duzo jeszcze idiotow w Polsce hehe...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-4 # WW 2016-11-20 15:41
do yyy. Nie można nic zrobić z już trującymi zakładami. Tym powinny się zająć instytucje, które wydawały zgody na ich budowę. Nie robią tego i te firmy nas trują. Tak samo może być z każdą następną firmą. W papierach przed wydaniem zgody wszystko pasuje, a potem nikt się nie przejmuje środowiskiem, emisjami zanieczyszczeń i zdrowiem ludzi. Ale wtedy dla mieszkańców jest już za późno, a władze mają to wszystko w "głębokim poważaniu" W końcu dla ZUS (czyli państwa) lepiej jak człowiek umrze i nie doczeka swojej emerytury
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+14 # yyyyyyy 2016-11-20 11:47
debile głupie jest szansa powstania fabryki na miare co za głupki strajkują a co basf nie przeszkadza tez blisko juszczyna a szkodliwoś większa niż ta nowa co ma powstać ci co stajkują to BURAKI co mają kase pomyślćie o tych copracy nie mają....widzałem na stajku jak ludzie pikietujący palą faje za fają prędzej się tym zatrucie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-8 # Zenon 2016-11-20 22:06
Sam jesteś głupek i debil.Nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. BasF powstał cichcem bez konsultacji spolecznych, bo przepisy tego nie wymagały. Teraz jest inaczej. Konsultacje wynikają z mocy prawa, ponieważ jest to zakład trwale oddziałujący na środowisko.
Jeśli Tobie coś to mówi. Czy Ty myślisz,że burmistrz przeprowadzałby konsulracje, gdyby prawo tego nie nakazalo. Ot i cała tajemnica.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+15 # Wojewoda 2016-11-20 09:58
Jakim trzeba być hipokrytą aby krytykować potencjalną inwestycję nie znając dokładnie oddziaływania jej na otoczenie i środowisko oraz mając na starej strefie takie zakłady co albo trują rozpuszczalnikami (czuć na kilometr) albo zajmują się choćby kancerogenną produkcją elementów gumowych. Czemu ich nie krytykujecie?

A może cali krytykanci przez nich są opłacani i namawiani, bo nie ma już kto tam komu pracować i niedługo jak nie poprawią warunków pracy i płacy to pójdą z torbami?

Co do inwestycji, choćby tam znalazło pracę 100 osób z naszego powiatu na te 400 czy 500 możliwych (to jednak branża dość specyficzna) to jest to kolejne 100 etatów na rynku pracy gdzie i tak brakuje pracowników. To powoduje presję na wzrost wynagrodzeń. Chcecie więcej zarabiać, czy wolicie te 2000 na rękę?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-9 # Zenon 2016-11-20 22:21
Do Wojewody! Tego co tutaj pisze. Wyobraź sobie,że znam Raport oddziaływania tej inwestycji na środowisko. Opracowanie zawiera około 1000 stron, ale najciekawsze jest podsumowanie czyli streszczenie nietechniczne.
A skąd wiesz,że inne zakłady nie są krytykowane. Ja wiem,że są, ale nieporadność właściwych służb jest zastanawiająca właśnie.
Twoje impertynencje na temat opłacania krytykantów są skandaliczne. Piszesz niedorzeczności na temat miejsc pracy, bo wg Ciebie silniki odrzutowe mogą naprawiać mieszkańcy gminy z naszym przeciętnym wykształceniem?
To jest dopiero propaganda. Chyba,ze Ty sam masz tam miejsce pracy przyobiecane skoro tak chcesz ich tworzenia. Zastanów się więc dobrze, zanim napiszesz cokolwiek, ponieważ są ludzie, którzy mają więcej doświadczenia życiowego i wyobraźni.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-8 # Mieszkaniec 2016-11-20 16:50
jak mamy na strefie zakłady co trują to jakim hipokryta trzeba byc zeby wciskać kolejny, a co on nam oczyści powietrze? A moze juz czekasz na stanowisko w tym zakładzie ? Spokojnie pracy u nas w powiecie dość i to ze 100 osób dostanie tam prace to śmiech, bo nasi inżynierowie prace maja gorzej z biednymi i niewykształconymi to oni potrzebują pracy a nie inżyniezy z politehniki, których u nas jak na lekarstwo. A zeby pare osób prace znalazło to trochę mały zysk zeby cała gmina miała sie truć,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+9 # Wojewoda 2016-11-20 19:15
Chyba nic nie rozumiesz. Skąd jesteś pewny że ten zakład będzie truł? Tym bardziej bardziej niż te co są obecne? Druga sprawa to taka ze polskie normy są zazwyczaj ostrzejsze niż EU jeśli chodzi o oddziaływanie na środowisko.

Nie, nie liczę na pracę w tym zakładzie, choć kto wie jak się życie potoczy (tam gdzie pracuję nie zarabiam źle ale zawsze mogę lepiej). Po prostu wiem, że jak otworzy się WEGA, Mercedes w Jaworze i ten zakład to będzie taki niedobór pracowników w pow. średzkim że pensje muszą pójść w górę i to sporo. Nowi, aby ściągnąć pracowników do siebie muszą zaoferować coś extra, a starzy pracodawcy też muszą podnieść pensje, aby ludzi nie potracić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+15 # staryESELDUCH 2016-11-19 21:34
ktoś ma działki budowlane obok, cena spadnie, chętnych nie będzie i interesik diabli wezmą. już to przerabiali w spalonej czy kunicach, tam była kwestia odkrywki. ceny gruntu spadły ze 180 na 35 i brak chętnych. widze tu dziwną analogię.
inna sprawa że w środzie nie ma ludzi do pracy, a w tak specyficznej branży to już kosmos.
zamiast marnować czas na spory (abstra[regulamin]ąc czy zasadne) skupcie się na zbudowaniu porządnej, potrzebnej zawodówki bo brakuje fachowców
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # aaaaa 2016-11-22 12:03
Masz rację, bo na tele-konferncji było widać tych co pokupywali działki w koło i też się martwią ceną... Nie bede wwymieniał nazwiska ale strach w oczach był 8)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-11 # haha 2016-11-19 11:15
Panie Klim miał pan juz szanse sie wykazać jak byl pan burmistrzem!!! Nie udało sie. Widzie ze znowu chcemy zaistnieć ale teraz ludzie są mądrzejsi. Proszę wybaczyć ale to nie jest czas na pana.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Aaa 2016-11-19 10:18
Średzki Trump :)
(tak dla rozluznienia klimatu :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-11 # cyt. 2016-11-18 22:40
burmistrza " Nie jestem ekspertem ani od hałasu, ani od wody. Nikt kto nie jest ekspertem nie powinien do państwa mówić, opisywać, bo będzie to niewiarygodne i nierzetelne...",więc po co tego nie-eksperta publikujecie...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+11 # WW 2016-11-18 18:38
dopłata to za mało, dla przeciętnego mieszkańca.A gmina z tych inwestycji ma takie opłaty, że nawet nie ma za co naprawić dróg (np. Komorniki) zniszczonych w trakcie budowy przez inwestorów. Gdyby burmistrz bardziej się postarał wykorzystać swoje wykształcenie ekonomiczne powinien się starać o uzyskanie od inwestorów rekompensat za zniszczenia,które te firmy powodują w mieniu i infrastrukturze gminnej. Tego nie było i nie ma, dlatego są protesty. Mieszkańcy to dostrzegają, włodarze nie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+11 # WW 2016-11-18 18:09
do p. You and Me. Proszę zaproponować władzom gminy i LSSE aby przekonali inwestora, żeby zobowiązał się powymieniać piece węglowe na gazowe w całej gminie. Wtedy nie będzie zanieczyszczeń z pieców mieszkańców i zanieczyszczenie z nowej inwestycji nie zrobią nam większej krzywdy. Mieszkańcy gminy są biedni i dlatego nasze kominy dymią.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Miriam 2016-11-21 23:09
NA pewno biedni? Czy to tylko wymówka?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # Jamo 2016-11-20 09:22
Cytuję WW:
do p. You and Me. Proszę zaproponować władzom gminy i LSSE aby przekonali inwestora, żeby zobowiązał się powymieniać piece węglowe na gazowe w całej gminie. Wtedy nie będzie zanieczyszczeń z pieców mieszkańców i zanieczyszczenie z nowej inwestycji nie zrobią nam większej krzywdy. Mieszkańcy gminy są biedni i dlatego nasze kominy dymią.

Nie widać biedy w Gminie Środa Śląska. W sąsiednich również.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # You and Me 2016-11-18 18:20
Oczywiście, popieram Twój pomysł.

PS trochę ciężko będzie z tym gazem w całej gminie :/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+15 # You and Me 2016-11-18 18:11
Była akcja dopłat do wymiany w Gminie. Bramka nr 3 /ZONK.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+24 # You and Me 2016-11-18 17:36
Chwileczkę. Pan Klin - w przeciwieństwie do większości z Was - podpisuje się (występuje) swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Wyraża swoją opinię oraz stanowisko a więc (koledzy i koleżanki na anonimowym forum) ma większe prawo do wypowiedzi niż Wy wszyscy razem. Jego decyzja i opinia nie musi na Was wpłynąć, macie swoje rozumki. Dlaczego więc rzucacie "mięsem" ?

Nie jestem za, nie jestem przeciw. Jeszcze czytam analizę środowiskową i może skorzystam z porad p.Klima używając google i szukając informacji na innych forach - w podobnych sprawach np. hamownia w Warszawie - to pierwszy trop.

Wszystkich kochających to "zdrowe i ekologiczne" powietrze w ŚŚ, zapraszam w sobotę czy niedzielę na obserwację kominów w okolicach rynku. Tak, porównywalnie to za mało do dużego na sto trzydzieści pięć metrów komina ale liczba mniejszych razy dwieście pięćdziesiąt trzy (prywatne) kominy mieszkańców, dwie piekarnie, jedna z firm i trzech rolników - to już MOC!

Zdrowia życzę, jak najbardziej szczerze.
Pozdrawiam, anonim.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-15 # Pele 2016-11-18 17:05
Pan Klim najwyrazniej juz zaczal kampanie wyborczą , widocznie na zycie brakuje tp czas zabrac sie za koryto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-12 # obserwator 2016-11-18 16:09
wygląda na to ,że pan reklamuje tą firmę,żaden z pana znawca czy ekspert...,a jak pan reklamuje tak zawzięcie tą firmę to panu zapłacili za reklamę...,i jasne dlaczego dostał pan głos...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # średzianin 2016-11-18 13:51
obejrzałem to wystąpienie....bardzo dziwne, z innej perspektywy, nie mieszkańca, jakby tylko w imieniu inwestora, bez żadnych wątpliwości; mnie nie przekonało
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # ważne dane 2016-11-18 13:45
w podanym linku można pobrać i poczytać raport oddziaływania inwestycji na środowisko

http://www.powiat-sredzki.pl/PL/1000/1500/Raport_oddzialywania_na_srodowisko_dla_inwestycji_budowa_zakladu_serwisowania_i_naprawy_silnikow_lotniczych_w_Srodzie_Slaskiej_w_obrebie_ewidencyjnym_Swiete_Juszczyn/k/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # Bolo 2016-11-18 13:36
To ja dziękuję za taki zakład. Być może kolejny inwestor będzie mniejszym trucicielem...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+8 # mrok 2016-11-18 13:48
Cytuję Bolo:
To ja dziękuję za taki zakład. Być może kolejny inwestor będzie mniejszym trucicielem...

nie będzie kolejnego inwestora najwyżej wybudują tam wysypisko śmieci. Prawa sterf ekonomicznych żądza się swoimi prawami, trzeba było protestować w monecie przekształcania tych ziem pod strefę ,ale nie bo morze ktoś kupi kawałek ziemi ode mnie ;))) .jeśli nie ten to przez parę lat nikt .Patrząc na osoby najbardziej krzyczące to zastanawia mnie kto tak wami manipuluje a jesli nikt to jestescie bardzo............
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-5 # panie 2016-11-18 13:20
pana czas minął,nic pan dobrego nie zrobił,a notki w internecie to i dziecko potrafi poszukać i wydrukować,więc tu nie ma czym się chwalić...pan popracuj w tych zakładach a potem pan zabieraj głos...i nie takie rozwinięte cywilizacje przed nami upadły,wyginęły...oszołoma pan przypomina a nie uczonego...zajmij się pan coca-colą..,manipulantem sam pan jest i to pana dziwne wystąpienie...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Don Vasyl
  STOWARZYSZENIE EKOLOGICZNA WIEŚ powinna się nim zająć.... zorganizują pikiete i zablokuje główna ...

  Czytaj więcej...

   
 • Don Vasyl
  We wroblowicach nie mają działek do opchniecia :lol: :lol: :lol: :lol:

  Czytaj więcej...

   
 • Don Vasyl
  Jak się nie pracuje tylko siedzi na emeryturce bądź po prostu nie ma własnych problemów i obowiązków ...

  Czytaj więcej...

   
 • ważne sprawy
  Dlaczego nie piszecie o wniosku o odwołanie starosty za szpital? grupa radnych chce jego odwołania, bo ...

  Czytaj więcej...

   
 • Don Vasyl
  Rowów później nie sprzedadzą :lol: a działki owszem o ile nie dojdzie do realizacji inwestycji :lol:

  Czytaj więcej...

   
 • Don Vasyl
  Czytam to wszystko i obserwuje z boku i tak się zastanawiam czy tak ciężko zauważyć że te wszystkie pakiety ...

  Czytaj więcej...

   
 • Don Vasyl
  Brawo brawo brawo. Wkoncu głos rozsądku.

  Czytaj więcej...

   
 • Kacper
  Swoją drogą, to sytuacja PKS jest fatalna, nikt o niczym nie wie, autobusy jezdza jak chcą... Na ...

  Czytaj więcej...

   
 • toja
  w temacie średzkiej policji, pozdrawiam policjantów, którzy notorycznie parkują na skrzyżowaniu obok ...

  Czytaj więcej...

   
 • Mietek
  Ty Kosior piszesz o animowosci to dlaczego nie przedstawiles sie namtu wszystkim wlasnie. Nasz policjant ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box